.............. בעזרת ה'על הישיבה

ישיבת נחלת ישראל, הקרויה  על שם ר' ישראל בעל שם טוב, הוקמה בשנת תשס''ג בכפר הנוער הדתי בכפר חסידים ושוכנת היום במגדל העמק. הישיבה עמלה להאיר אור של תורה ויראת שמיים, מתוך שמחה ואהבת ישראל, בראש ובראשונה בקרב תלמידיה, ומתוך כך על פני הסובבים כולם.


הישיבה מונה כיום כ-240 תלמידים מכיתות ז'-י"ב, ישיבה גבוהה, תכנית "מדרשיית ישראל" לעולי ברית המועצות וכולל אברכים. בישיבה ישנם לימודי גמרא ברמה גבוהה, תוך מתן דגש על התקדמות ועיון, וכן לימוד של ענפי התורה: תנ"ך, הלכה, אמונה ומוסר. הישיבה היא ישיבה תורנית המקדישה את מרבית הזמן ללימודי הקודש, תוך שילוב לימודי חול בחלק משעות אחר הצהריים להוצאת תעודת בגרות.

הישיבה נסוכה ב"חיות" המיוחדת של תנועת החסידות, לא מתוך השתייכות לזרם זה או אחר, אלא מתוך הזדהות עם שלל גווניה, ובאור התורה המיוחד לדורנו אנו – תורתו של מרן הרב קוק זצ"ל. הישיבה שואפת לגדל תלמידי חכמים אזורים ביראת שמיים פנימית, אשר שמים לעצמם למטרה להמשיך לגדול בתורה, ולהאיר בתוך כלל ישראל את האור המיוחד אותו קיבלו בישיבה.

  

קצת היסטוריה

הישיבה קמה לפני כאחת עשרה שנים כנתיב תורני בתוך כפר הנוער הדתי, המשתייך לחינוך ההתיישבותי במשרד החינוך. מנכלי"ת הכפר דאז, הגב' רחל סילבצקי שתחי' בהסכמה ובעידוד חברי דרקטוריון הכפר, מר אברהם בר עזר ורפאל בן אבי, לקחה על עצמה את מלאכת ההקמה וקיום הישיבה, על אף קשיים כלכליים ואחרים. הישיבה שהחלה עם עשרים תלמידים, הפכה לסיפור הצלחה באזור הצפון כולו, והביקוש הולך וגדל אף משאר אזורי הארץ. בשנת תשע''ד עברה הישיבה לעיר מגדל העמק.   תלמידי הישיבה אשר לומדים במתחם גדול, הכולל תלמידים עולים מברית המועצות. בישיבה לומדים איך להתחבר לכלל ישראל הלכה למעשה בצורה המונחת ע"י קברניטי הישיבה. 

בינתיים סיימו בישיבה כבר שבעה מחזורים, אשר תלמידיהם השתלבו בישיבות גבוהות והסדר השונות בכל רחבי הארץ, כאשר חלק גדול נמצא במהלך או אף סיים את שירותו הצבאי בכלל יחידות הצבא השונות, במסגרת ההסדר, הנח"ל החרדי או שירות צבאי מלא.

 

מסגרות הישיבה:

1. חטיבת ביניים – בחטיבה לומדים כ-62 תלמידים אקסטרניים, מאזור חיפה, הקריות, משדה אילן בצפון ועד חריש בדרום, ונהנים ממסגרת תורנית רצינית, הן בצורת הלימוד והן באווירה. החטיבה מנוהלת בניצוחו של הרב אריאל בלום, אשר פועל נפלאות בקרב התלמידים.

 

2. הישיבה לצעירים – מונה כ-120 תלמידים מכיתות ט'- י"ב, המהווים עיקר הנופך של הישיבה, במסגרת פנימייתית מלאה. התלמידים מגיעים הן מאזור הצפון והן מאזורים רחוקים יותר.

 

3. כיתת "תורת חיים" – קבוצה קטנה של תלמידים המתקשים בלמידה. תלמידים אלו לומדים בכיתה הרגילה במשך חלק מלימודי הקודש ובמשך לימודי החול, ובחלק מזמן היום הם עובדים עבודת כפיים למען הישיבה. 

 

4. כולל אברכים – בו לומדים כ-19 אברכים אשר מעניקים כח עזר לקידום התלמידים בישיבה, הן לסייע למתקשים, והן לקדם את אלו שמסוגלים למעבר למה שנעשה בכיתה.

האברכים לומדים את המסכת של הישיבה, פועלים ומחוברים לתלמידים, ובסוף השנה אף מוציאים חוברת משותפת של חידושים ו"חבורס" על המסכת שנלמדה. על הכולל מנצח הרב אלחנן דעי, שאף מכהן כרב של כמה קהילות בחיפה.

 

5. ישיבה גבוהה – ישיבת המשך המתקיימת במתחם הישיבה, המעניקה אפשרות לבוגרי הישיבה להמשיך ולגדול בקו החינוכי של הישיבה, בגדלות, בתורה ודיבוק חברים. הישיבה החלה לפני כארבע שנים עם עשרה בוגרים, בניצוחו של הרב יעקב שרעבי, רב מוסמך לדיינות, הדואג לגידולם של הבחורים בתורה בעומק ובהיקף. כיום לומדים בישיבה כ30 תלמידים.

 

הלימוד בישיבה

כאמור הישיבה היא ישיבה תורנית אשר רוב זמנה מוקדש ללימוד גמרא בבקיאות ובעיון, תוך מתן על חיבור ל"לימוד" ואהבת תורה. מיד לאחר תפילת שחרית מתקיים סדר הלכה קצר (קיצור שו"ע בכיתה ט', ו"משנה ברורה" בכיתות הגבוהות יותר) שעות הבוקר מוקדשות ללימוד עיון, הכולל בפשט הגמרא עם התוס', ושיעור מעמיק יותר בראשונים ואחרונים, לאחר סדר הכנה. שעות הצהרים והראשונות מוקדשות ללימוד מחשבת ישאל ותנ"ך וכן סדר בקיאות במסכת גמרא נוספת.

החל מהשעה 15:45 נלמדים מקצועות החול עד לארוחת הערב ב 18:45. ובסיום מתקיים סדר בקיאות נוסף בגמרא.

בכל שבוע נבחנים התלמידים בשלושה מבחנים קבועים: הלכה, גמרא עיון וגמרא בקיאות, מלבד מבחנים תקופתיים בתנ"ך ומחשבת ישראל.

לימודי החול הן חובה, כאשר היעד הוא להביא את כל התלמידים לזכאות לבגרות. ישנה אפשרות ללימוד ל-4  ו- 5 יח' במתמטיקה ובאנגלית, וכן תלמיד מסיים עם 5 יח' באחת ממקצועות המגמה: פיזיקה, אלקטרוניקה ועוד. לתלמידי הישיבה הצלחה בזכאות לתעודת בגרות, הנעים בין 80% ל-90%.

 

התפילה בישיבה

נושא התפילה מקבל דגש מיוחד בישיבה, עם אופייה המיוחד אותה גיבשה הישיבה. בדרך כלל בישיבות ישנו מתן דגש יותר על הבנת התפילה, או על השמחה בתפילה. בישיבה ניתן דגש מיוחד על אופי התפילה עצמו: תפילה בקול, עניית אמן ואמן יהא שמיה רבא, חזרת הש"ץ ועוד. כדרכה של תפילה חסידית, היא מלווה הן בשירה והן בריקוד בחלק מקטעי התפילה, אך שלא מתוך "קופצנות" אלא מתוך מאמץ בגוף התפילה בבחינת "כל עצמותי תאמרנה". 

 

תכניות לימוד מיוחדות

הישיבה, מלבד מסגרת הלימוד הרגילה, מעודדת ודוחפת כל תלמיד לחבור לתכנית לימוד נוספת, אשר מגדלת אותו בתורה ובניצול הזמן מרצונו. תכניות אלו מגובות הן בכיבוד והן בפרסים תקופתיים:

1. לימוד פרשת שבוע עם רש"י – בכל שבוע מתקיים מבחן אמריקאי לחבר'ה הלומדים בעצמם רש"י על הפרשה, אשר תלמידים המתמידים ומצליחים בעשייתו זוכים בפרס כספי.

 2. הדף היומי – בישיבה קבוצה גדולה הלומדת דף יומי עם מגיד שיעור מטעם הישיבה. לכל לומד קונה הישיבה את הגמרא הנלמדת בהוצאת "ושיננתם", המאפשרת לו ללמוד גם בעצמו, במידה והוא מתקשה. כל סיום מתקיים ברוב עם וב"שטרום" גדול.

 3. "חבורות" – בכל ערב מתקיימות מספר קבוצות לימוד ב: ילקוט יוסף, חסידות ומשניות. הלימוד מתקיים בליווי כיבוד, כאשר קבוצות הלימוד מונחות ומאורגנות ע"י תלמידים מהכיתות הגבוהות. הלימוד הוא בכל ערב למשך 20 דקות לערך.

 4. שיעורים מיוחדים – הישיבה מקיימת שיעורים נוספים בערבים הניתנים ע"י הצוות עצמו באמונה ובחסידות. במשך השנה משתדלת הישיבה להביא גם רבנים שיתנו שיעורים חד-פעמיים בנושאים שונים.

 

חינוך חברתי

1. כבכל מסגרת פנימייתית, ישנם מדריכים שתפקידם ללוות את התלמידים בשעות הפנימייה, תוך קיום שיחות, פעילויות מדריך, משחקי ספורט, חוגים ועוד. הישיבה משלבת בפעילות זו שיחות חיזוק מרבנים, אנשים תורניים בתחומי עיסוק שונים – בכדי להחדיר את רוח הישיבה גם הצורה החוויתית.

 2. פעילויות מיוחדות – הישיבה מקיימת טיול חד-יומי אחת לחודש, וטיול שנתי בן שלושה ימים, הן בכדי לשחרר ולאוורר את המחשבה, והן לקנות קניין בארץ ישראל. במסגרת הטיול השנתי יוצאת הישיבה בכל שנה לאזור אחר, בכדי שבמשך השנים בישיבה נזכה להכיר את מרחביה השונים של הארץ.

 3. שבתות מיוחדות – הישבה מקיימת מספר שבתות מיוחדות ביניהם:

א. שבת בחצרות חסידים - להכרת חסידים בצורה אוטנטית ולא כמשקיף מבחוץ.

ב. שבת כיתה – באחד ממקומות הישוב של התלמידים, לגיבוש המחזור.

ג. שבת חברון – לחיזוק הקשר עם עיר האבות וארצנו הקדושה בכלל.

ד. שבת חברים - שבת אשר כל תלמיד נוסע לחבר מהכיתה. שבת זו נועדה להגברת הגיבוש הכיתתי.

 

התנדבות והפצת תורה בסביבה

הישיבה שמה לה למטרה לחנך בחורים לראייה של עין טובה, וחיפוש של עשיית חסד עם הפרט והכלל. במסגרת זו משקיעה הישבה משאבים רבים לעידוד וטיפוח עניין זה:

1. התנדבות שבועית – תלמידי כיתה ט' מתנדבים אחר הצהרים אחד בשבוע בכמה מקומות, כל אחד לפי התאמתו: באריזת מזון למשפחות נזקקות, בעבודה עם ילדים עם תסמונת דאון, בעזרה במשקים חקלאיים והתנדבות עם זקנים. שניים מתלמידי הישיבה אף זכו בפרס מטעם הקרן להתנדבות על פעלם המיוחד עם אדם מבוגר לו עזרו.

2. לפני חנוכה ופורים יוצאת כלל הישיבה לבתי חולים ולבתי אבות, להביא משמחת החג אל החולים והחלשים.

3. מדי יום שישי יוצאים מספר תלמידים מהישיבה למקומות מרכזיים במגדל העמק והאיזור ומעמידים שם דוכנים להנחת תפילין וחלוקת נרות שבת.  


ישיבת נחלת ישראל - היסמין 6 מגדל העמק - 0732227400

נבנה ע"י מערכת בניית אתרים של yeshiva.org.il                      שאל את הרב | לוח שנה | כניסת שבת  |  יציאת שבת